PROBOUZENÍ DUŠÍ


Cyklus povídání, přednášek a společného plynutí duší na frekvencích víry a naděje, radosti a lásky.


Děti jsou taky lidi: Výchova, vzdělávání a vývojové trauma


Pá 15.7.2022 od 17.00
Slunečnice - Ateliér sebevzdělávání, Rožnov p/R

Beseda o výchově v respektu a úctě, o svobodném vzdělávání a o tom, jak naše vlastní dětství ovlivňuje naše rodičovství.

O ČEM SE BUDE MLUVIT
Zdeňka se s vámi podělí o zážitky i zkušenosti mámy jednoho dvacetiletého mladého muže, čtrnáctileté unschoolerky a tříleté svobodné bytosti. Budete si moci povídat i o jejích osmi letech ve Svobodě učení, o několika rocích práce s dětmi v kroužcích a ve školce, o sedmileté domškolácké střídavce, jednom pokusu o komunitní školu, o natáčení dokumentu o svobodném vzdělávání nebo třeba o tisících příběhů traumat z dětství, které s ní sdílejí její sledující na Instagramu a Facebooku.

V průběhu vyprávění budete moci klást dotazy a beseda se postupně zaměří na konkrétní témata, která přinesete vy sami, abyste mohli odejít přesně s tím, pro co jste si přišli.

ZDEŇKA ŠÍP STAŇKOVÁ
Miluje svobodu, Pipi Dlouhou punčochu, cestování a zmrzlinu. Je mámou 3 dětí a autorkou blogu a YouTube kanálu DĚTI JSOU TAKY LIDI. Ráda jezdí po světě a povídá si o svobodném vzdělávání, respektujícím rodičovství, důvěře v děti i v sebe a hledání cest, jak se k těmto ideálům přibližovat.

Podílí se na dokumentu Svobodné děti o rodinách na cestě za sebeřízeným vzděláváním a také pracuje na knize o dlouhodobých dopadech nerespektující výchovy. Kniha by měla vyjít v září tohoto roku.

Mimo to propaguje informovanost v oblasti práv dětí a rodičů ve vzdělávání - FB skupina Řešení problémů ve škole, stížnosti na učitele a školy, a od roku 2012 se podílela na rozvoji iniciativy Svoboda Učení

VSTUPNÉ
300 Kč / osoba
500 Kč / pár (rodiče, partneři)
Při platbě online předem zde: www.takjinak.cz/predprodej

350 Kč / osoba
600 Kč / pár (rodiče, partneři) 
Při platbě v hotovosti na místě (pokud nebude naplněna kapacita)

KDY A KDE
15.7. od 17 do 20h
Ateliér sebevzdělávání
SLUNEČNICE
Zátiší 513
Rožnov pod Radhoštěm

Děti jsou vítány, možnost občerstvení.

ORGANIZÁTOR A KONTAKT
Radim a Marcela Kuchařovi - dotazy a připomínky k besedě pište na takjinak.morava@gmail.com nebo do diskuze události.

Úsměvy probuzených duší - JAROSLAV DUŠEK A TEREZ WRAU - Tak Jinak besedování a koncert

Pá 22.7.2022 od 18:30
Dělnický dům - zahrada
ODRY

Příjemné letní besedování s Jaroslavem Duškem za doprovodu krásné písničkářky a buskerky Terez Wrau. Beseda s našimi milými hosty se bude konat v zahradě Dělnického domu. Občerstvení je zajištěno, tak si nenechte ujít tuto výjímečnou letní akci.

Jaroslav Dušek - herec, improvizátor a mystifikátor, scenárista, pedagog, režisér. V roce 1980 založil s Janem Bornou Divadlo Vizita, založené na čisté improvizaci. Po roce 1989 působil na Konzervatoři Jaroslava Ježka, učil na FAMU, příležitostně na JAMU a DAMU (mezi jeho žáky patřili například Ester Kočičková nebo Jiří Macháček). V Klubu Lávka hraje pravidelně s obrovským úspěchem představení Čtyři dohody a vystupuje i na dalších divadelních scénách (v Divadle Archa, Divadle Na Jezerce nebo Divadle Kampa). Hrál v desítkách filmů (mimo jiné Kouř, Vrať se do hrobu, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Šílení).


Terez Wrau  absolventka speciální pedagogiky a hudební výchovy na PdF UP. Patří mezi buskery - umělce, kteří cestují po světě a živí se pouličním hraním. Sbírá písně z celého světa, zpívá ve čtrnácti jazycích. Hraje na housle a kytaru. V roce 2017 vydala debutové CD s názvem Foxes. Druhé s názvem Bohyním věnovala památce své maminky, třetí již připravuje. Na novém albu si mimo jiné zazpívá duet i s Pjérem la Šé'zem s názvem Ke kořenům lípy.


Akce se koná za každého počasí.


Předprodej vstupenek: 
Od 1.dubna spouštíme zde na našem webu předprodej za zvýhodněnou cenu.

Vstupenky se budou prodávat ve vlnách:

1. vlna - Duben 350 Kč - pouze na webu

2.vlna - Květen 400 Kč - na webu i v Dělnickém domě

3. vlna - Od 1. června 450 Kč - na webu i v Dělnickém domě

Na místě v den konání: 500 Kč


Vstupenky v předprodeji od 1. dubna 2022

Úsměvy probuzených duší - JAROSLAV DUŠEK, SANDRA POGODOVÁ, MAREK JELÍNEK A HELENA MÁSLOVÁ - Tak Jinak besedování 

Ne 24.července 2022 od 15:00

Letní kino HULÍN


Příjemné letní odpoledne v areálu letního kina bude patřit skvělým besedám s našimi hosty za doprovodu krásné hudby. Nenechte si ujít tuto výjímečnou letní akci:

1. beseda od 15:30 hod.
SANDRA POGODOVÁ 
A MAREK JELÍNEK
hudební doprovod STANDA KLAPUCH

2.beseda od 18:00 hod.
JAROSLAV DUŠEK 
A HELENA MÁSLOVÁ
hudební doprovod TEREZ WRAU 

Akce se koná za každého počasí.

Jaroslav Dušek - herec, improvizátor, scenárista, pedagog, režisér. V roce 1980 založil s Janem Bornou Divadlo Vizita, založené na čisté improvizaci. Po roce 1989 působil na Konzervatoři Jaroslava Ježka, učil na FAMU, příležitostně na JAMU a DAMU (mezi jeho žáky patřili například Ester Kočičková nebo Jiří Macháček). V Klubu Lávka hraje pravidelně s obrovským úspěchem představení Čtyři dohody a vystupuje i na dalších divadelních scénách (v Divadle Archa, Divadle Na Jezerce nebo Divadle Kampa). Hrál v desítkách filmů (mimo jiné Kouř, Vrať se do hrobu, Pelíšky, Musíme si pomáhat, Pupendo, Šílení). Jaroslav má svůj vlastní pořad, který se jmenuje Duše K, do kterého si zve zajímavé hosty. Besedy se konají a vysílají z divadla Kampa.

MUDr. Helena Máslová - je známá psychogynekoložka, jejíž unikátní přístup umožňuje pochopit příčiny neplodnosti ve své komplexitě. Její metody práce přinášejí nezpochybnitelné úspěchy a mnoha ženám pomohly splnit už téměř ztracený sen o dítěti. Helena se zabývá psychosomatikou. Má dva tituly MUDr. - vystudovala lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (nejdřív zubařinu). Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče. Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Matka tří dětí. Mluví anglicky a francouzsky. ¨

Marek Jelínek - je nadšeným dobrodruhem, cestovatelem a fotografem, který v roce 2016 přejel na koloběžce Jižní Ameriku včetně Amazonie. Projel také napříč Asií. Za sedm měsíců ujel na koloběžce 7 850 kilometrů. Celkově urazil devět tisíc kilometrů včetně nuceného přeletu z Bangladéše do Barmy. V roce 2020 zavítal na koloběžce i do Afriky. Jeho videa můžete najít i pod přezdívkou "Dobroběžník" . Marek nyní se svojí přítelkyní Dominikou natáčí úžasné a velmi úspěšné rozhovory z maringotky v Beskydských kopcích pod názvem "Hovory ze země"

Sandra Pogodová - je česká divadelní, filmová a televizní herečka. V povědomí diváků je zapsána hlavně jako komička. Povídková kniha "Hoď se do pogody", kterou napsala napůl se svým tatou Richardem se stala rychle bestsellerem. Brzo poté následovala druhá kniha "Buď v pogodě".  Za třicet let její herecké kariéry jste ji mohli vidět ve spoustě filmů, seriálů a televizních inscenací. Často bývá zvána jako host do zábavných pořadů, jak v televizi, tak i v rozhlase: Všechnopárty, Silvestr ČT, Zázraky přírody, Máme rádi Česko, Tobogán... Nejvíce ji však proslavila titulní role v sitcomu Helena. Se svým tatou jezdí po celé republice s jejich zábavným pořadem "Hoď se do pogody"

Terez Wrau - absolventka speciální pedagogiky a hudební výchovy na PdF UP. Patří mezi buskery - umělce, kteří cestují po světě a živí se pouličním hraním. Sbírá písně z celého světa, zpívá ve čtrnácti jazycích. Hraje na housle a kytaru. V roce 2017 vydala debutové CD s názvem Foxes. Druhé s názvem Bohyním věnovala památce své maminky , třetí již připravuje. Na novém albu si mimo jiné zazpívá duet i s Pjérem la Šé'zem s názvem Ke kořenům lípy.

Standa Klapuch - je mladý umělec, muzikant a hudební astronaut. Standa krásně zpívá a tvoří nádhernou hudbu. Na jeho tvorbu se můžete podívat na jeho YouTubovém kanále - Standa Klapuch ambient music.


Předprodej vstupenek: 

Od 1.dubna spouštíme zde na našem webu předprodej za zvýhodněnou cenu. Vstupenky se budou prodávat ve vlnách:

1. vlna - Duben 450 Kč - pouze zde na webu

2. vlna - Květen 500 Kč - na webu i v Infocentru Hulín

3. vlna - od 1. června 550 Kč - na webu i v Infocentru Hulín

Na místě 600 Kč


Areál bude otevřen nejpozději v 15:00 hodin, občerstvení a doplňkové stánky jsou zajištěny.

Vstupenky v předprodeji od 1. dubna 2022


Svobodné děti - benefiční promítání + beseda s účinkujícími a Janem Vojáčkem 

26. srpna 2022 od 18.hodin Sokolovna Valašské Meziříčí

Přijďte na benefiční promítání dokumentu Svobodné děti s besedou a nechte se inspirovat zkušenostmi rodin a škol na cestě za trochu jiným přístupem k dětem v oblasti vzdělávání i životě. Besedy po filmu se také někteří rodiče, děti a zástupci škol účinkují ve filmu.

Zvláštní host besedy: Jan Vojáček.


VSTUPENKY: 

300 Kč dospělí v předprodeji (350 Kč na místě)
100 Kč děti od 13 let, mladší děti zdarma

Rezervace https://takjinak.reenio.cz/cs/#/term/P453795/2022-08-26;viewMode=day

Výtěžek z promítání poputuje na podporu šíření filmu.

DOKUMENTÁRNÍ FILM SVOBODNÉ DĚTI

Jak vypadá život dětí, které dostanou větší svobodu ve svém životě a vzdělávání? Co se děje ve školách, kde hodiny nejsou povinné? A co když děti nechodí do školy a rodiče je doma do učení nenutí? Je možné rozšířit respektující výchovu i do oblasti vzdělávání? Může vůbec vzdělávání založené na dobrovolnosti fungovat? A jaké jsou s ním u nás zkušenosti?

Na tyto a mnoho další otázek odpovídá unikátní dokumentární film Svobodné děti, který vypráví příběhy českých rodin a škol na cestě za větší svobodou v životě i vzdělávání dětí. Film Svobodné děti Zdeňky Šíp Staňkové a režiséra Jana Minaříka představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání, který v Česku dosud chyběl. Tento přístup si získává čím dál tím větší počet stoupenců jak u nás, tak i ve světě. Režie: Jan Minařík

Délka 119 minut
Ukázka:  vimeo.com/700722713

BESEDA K FILMU

Zvláštní host besedy: Jan Vojáček

Po promítání se můžete těšit na besedu, které se zúčastní někteří z účinkujících rodiči, dětí a zástupců svobodných škol. Besedující budou oznámeni později. Zeptat se budete moci na témata v souvislosti s filmem, svobodným vzděláváním, respektujícím rodičovství a osobními zkušenostmi besedujících s těmito tématy.

Délka besedy bude 60-90 minut dle zájmu.

KDY A KDE

26.8. od 18:00 do 21:30
Areál sokolovny - Sokolská 124/38, Valašské Meziříčí

Možnost občerstvení v kavárně sokolovny.

ORGANIZÁTOR A KONTAKT

Radim a Marcela Kuchařovi (Tak Jinak - Morava) - Dotazy a připomínky k akci piště na takjinak.morava@gmail.com nebo do diskuze událostí

OTÁZKY A ODPOVĚDI 

Co je to sebeřízené neboli svobodné vzdělávání? - Takové, které dítě či dospělý vykonává dobrovolně ze své vlastní motivace. Vysvětleno je to v ukázce vimeo.com/700722713 

Pro koho je dokument určen? - Pro rodiče a děti, kteří potřebují podporu na cestě za větší svobodou ve vzdělávání jejich dětí. Pro rodiče, kteří by rádi rozšířili respektující výchovu i do oblasti vzdělávání. Pro učitele, žáky i studenty, kteří se necítí v současném systému spokojení a možná netuší, že s přístupem založeným na dobrovolnosti a respektu je mnoho zkušeností i u nás. 

Čím je dokument zajímavý nebo výjimečný? - Poprvé přibližuje cesty mnoha rodin a škol, které se snaží dát dětem co největší svobodu v jejich životě a vzdělávání. Představuje unikátní průřez tematikou svobodného vzdělávání v ČR. Ukazuje, jak může vypadat praxe respektujícího přístupu k dětem v oblasti vzdělávání. 

Jak film vznikl a kdo ho financoval? - Film vznikl z popudu Jana Minaříka ve spolupráci se Zdeňkou Šíp Staňkovou z Děti jsou taky lidi a byl financován ze soukromých darů téměř 400 podporovatelů a partnerů. 

Bude film k dispozici online nebo v TV? - Ano, do konce 2022. Nyní budeme rádi, když uspořádáte vlastní komunitní, benefiční nebo komerční promítání a budete se setkávat, besedovat a vzájemně inspirovat po shlédnutí filmu osobně.